Gurugram, Haryana
GST No. 06ANBPB8593P1ZH
Approx. Rs 22,895 / PieceGet Latest Price
Service Details:| Capacity | 60 tons |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Steam Inlet | 1/2 inch |
| Return Outlet | 1/2 inch |
| Steam Working Pressure | 5 bar |
| Steam Consumption | 18-20 kg/h |
| Central Vacuum Connect | 100 mm |
| Pump Motor Power | 1300 x 100 mm |
| Net Weight | 430 kg |
| Dimension | 1400 x 1150 x 1400 mm |
| Technical Characteristics | |
| Required power | 220/380 V/50 Hz |
| Water feeding hosepipe | 12 mm |
| Steam inlet | 1/2” |
| Return Outlet | 1/2” |
| Steam Working Pressure | 5 bar |
| Steam consumption | 18-20 Kg/h |
| Central Vacuum Connect | 100 mm |
| Vacuum depression | 250 mm H2O |
| Vacuum air consumption | 400 m/h |
| Boiler drain | 100 mm |
| Vacuum Outlet | 10-12-15-18 kW |
| Boiler heating | 0.8 kW |
| Iron heating element | 0.4 kW |
| Vacuum Motor | 0.4 kW |
| Pump motor | 1300X100 mm |
| Encumbrance | 370 kg |
| Net Weigh with boiler | 430 kg |
| Gross weight | 1400X1150X1400 mm |
Additional Information:
Approx. Rs 1,75,000 / PieceGet Latest Price
Service Details:| Capacity | 250 tons |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220/380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Water Feeding Hosepipe | 12 mm |
| Steam Inlet | 1/2 inch |
| Return Outlet | 1/2 inch |
| Steam Working Pressure | 5 Bar |
| Steam Consumption | 18-20 kg/h |
| Central Vacuum Connect | 100 mm |
| Vacuum Cepression | 400 m/h |
| Boiler Drain | 1/2 inch |
| Vacuum Outlet | 100 mm |
| Boiler Heating | 10-12-15-18 kW |
| Encumbrance | 1300X100 mm |
| Net Weight | 370 kg |
| Gross Weight | 430 kg |
| Dimension | 1400 x 1150 x 1400 mm |
| Technical Characteristics | |
| Required power | 220/380 V/50 Hz |
| Water feeding hosepipe | 12 mm |
| Steam inlet | 1/2” |
| Return Outlet | 1/2” |
| Steam Working Pressure | 5 bar |
| Steam consumption | 18-20 Kg/h |
| Central Vacuum Connect | 100 mm |
| Vacuum depression | 400 m/h |
| Boiler drain | 1/2” |
| Vacuum Outlet | 100 mm |
| Boiler heating | 10-12-15-18 kW |
| Iron heating element | 0.8 kW |
| Vacuum Motor | 0.4 kW |
| Pump motor | 0.4 kW |
| Encumbrance | 1300X100 mm |
| Net Weigh with boiler | 370 kg |
| Gross weight | 430 kg |
| Overall dimensions | 1400X1150X1400 mm |
Additional Information:
Approx. Rs 19,500 / PieceGet Latest Price
Service Details:| Capacity | 40 tons |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220/380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Steam Inlet | 1/2 inch |
| Return Outlet | 1/2 inch |
| Steam Working Pressure | 5 bar |
| Steam Consumption | 18-20 kg/h |
| Central Vacuum Connect | 100 mm |
| Vacuum Outlet | 10-12-15-18 kW |
| Net Weigh | 370 kg |
| Gross Weight | 430 kg |
| Dimensions | 1400 X 1150 X 1400 mm |
| Technical Characteristics | |
| Required power | 220/380 V/50 Hz |
| Water feeding hosepipe | 12 mm |
| Steam inlet | 1/2” |
| Return Outlet | 1/2” |
| Steam Working Pressure | 5 bar |
| Steam consumption | 18-20 Kg/h |
| Central Vacuum Connect | 100 mm |
| Vacuum depression | 250 mm H2O |
| Vacuum air consumption | 400 m/h |
| Boiler drain | 100 mm |
| Vacuum Outlet | 10-12-15-18 kW |
| Boiler heating | 0.8 kW |
| Iron heating element | 0.4 kW |
| Vacuum Motor | 0.4 kW |
| Pump motor | 1300 X 100 mm |
| Encumbrance | 370 kg |
| Net Weigh with boiler | 430 kg |
| Gross weight | 1400 X 1150 X 1400 mm |
Additional Information:
Approx. Rs 2,50,000 / PieceGet Latest Price
Service Details:| Capacity(T) | 10 Ton |
| Control Type | CNC |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Pump Motor Power | 0.6 kW |
| Compressor Motor | 0.75 kW |
| Boiler Drain Size | 1/2 inch |
| Air Working Pressure | 7 bar |
| Air Consumption | 8 NL/cycle |
| Encumbrance | 1250X1050 mm |
| Net Weight | 295 kg |
| Overall Dimensions | 1400 x 1150 x 1400 mm |
| Technical Characteristics | |
| Required power | 230/1 Ph 400 V/3 Ph+N50 Hz |
| 7 or 20 lt boilers heating | 7-10 or 10-12 or 15-18 kW |
| Pump Motor | 0.6 kW |
| Compressor motor | 0.75 kW |
| Water feeding hospipe | 12 mm |
| Boiler drain | 1/2” |
| Steam inlet | 1/2” |
| Return Outlet | 1/2” |
| Steam Working Pressure | 5-8 bar |
| Steam consuption | 12-14 kg/h |
| Air Inlet | 38” |
| Air working pressure | 7 bar |
| Air consumption | 8 NL/cycle |
| Encubrance | 1250X1050 mm |
| Net weight with boiler | 295 kg |
| Gross weight | 325 kg |
| Overall dimensions | 1400X1150X1400 mm |
| Overall dimensions | LAV/R1 |
Approx. Rs 19,500 / PieceGet Latest Price
Service Details:| Voltage | 220/380 V |
| Max Force Or Load | 90 ton |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Steam Inlet | 1/2 inch |
| Return Outlet | 1/2 inch |
| Steam Working Pressure | 5 bar |
| Air Working Pressure | 7 bar |
| Steam Consumption | 18-20 kg/h |
| Air Consumption | 60 NL/MIN |
| Boiler Heating Power | 10-12-15-18 kW |
| Net Weight | 340 kg |
| Gross Weight | 400 kg |
| Overall Dimensions | 1400 x 1150 x 1400 mm |
| Technical Characteristics | |
| Required power | 220/380 V/50 Hz |
| Water Feeding hosepipe | 12 mm |
| Steam inlet | 1/2” |
| Return outlet | 1/2” |
| Steam working pressure | 5 bar |
| Air working pressure | 7 bar |
| Steam consumption | 18-20 kg/h |
| Air consumption | 60 NL/MIN |
| Vacuum depression | 250 mm H2O |
| Vacuum air consumption | 400 m3/h |
| Boiler drain | 1/2” |
| Vacuum Outlet | 100 mm |
| Boiler heating | 10-12-15-18 kW |
| Iron heating element | 0.8 kW |
| Vacuum motor | 0.4 kW |
| Pump motor | 0.4 kW |
| Compressor motor | 0.55 kW |
| Encumbrance | 1300X1150mm |
| Net Weight with boiler | 340 kg |
| Gross weight | 400 kg |
| Overall dimensions | 1400X1150X1400 mm |
Explore More Services
© Bansi Lal Enterprises. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited